جشن امضا نمایش صوتی کوری

جشن امضا و رونمایی در شهر کتاب فرشته 

با حضور جمعی از هنرمندان و علاقمندان 

 

آیین رونمایی و جشن امضای نمایش صوتی کتاب «کوری» اثرِ ژوزه ساراماگو ۳۰ مهرماه در شهر کتاب فرشته برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شهر کتاب فرشته؛ دوشنبه سی امِ مهر ماه، آیین رونمایی و جشن نمایش صوتی کتاب «کوری» اثرِ نویسنده شهیرِ پرتغالی؛ ژوزه ساراماگو و با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در این مجموعه فرهنگی ـ هنری برگزار شد.

 

 

یکی از مسائل مهمی که امروز حوزه نمایش و تئاتر را مورد تحت قرار داده است، بحثِ اقتصاد در این حوزه است. البته یکی از دلایل این امر شکلِ سنتی فعالیت در زمینه تئاتر در ایران است که هیچگاه معیارهای اقتصد لحاظ نمی شود. به شخصه برای من نمایش صوتی کتاب کوری بسیار جذاب است چرا که پشت این ایده خلاقیت و ابتکار است. برای تولید این اثر افراد بسیاری فعالیت کردند تا چنین محصولی وارد بازار فرهنگی ما شود. اهمیت این  اتفاق در این است که بسیاری از افرادی که در صدد کسب تجربه هستند فرصت می یابند تا در تولید اثری مطابق با استانداردهای این حوزه همکاری کنند. از لحاظ کیفی نیز این اثر در سطح بالایی قرار دارد.

در آغاز مراسم کاملیا کریمی؛ مترجم  و نویسنده اثر توضیحاتی در خصوص کلیت کار داد: «دو مسئله درونی و بیرونی انگیزه من بود برای شروع این کار. رمانِ «کوری» جایزه نوبلِ ادبیات سال ۲۰۰۵ را از آنِ خود کرد. این رمان شاخصه ها و فضاسازی های خاص خود را دارد و ژوزه ساراماگو جهانی را ورایِ ذهنِ یک انسان را به نمایش گذاشته است و مفاهیم ادراک انسانی را زیر سوال می برد. ما با رمان سنگینی رو به رو هستیم و فضاسازی آن صرفا با صدا جسارت زیادی می خواست. ابتدا تصمیم بر این بود که از این رمان کتاب گویا تهیه شود. بعد به این نتیجه رسیدیم که چیزی متفاوت از یک رمان گویا و با نوعی خلاقیت تولید کنیم. این کتاب متاسفانه ترجمه های بسیار بدی دارد. به هر طریق  ما تلاش داشتیم که امانت دارِ خوبی برای نویسنده باشیم و پیامِ نویسنده را به همان شکلی که در متن اصلی است انتقال دهیم. اما به جهتِ فضاسازیِ پرسپکتیوِ شنوایی، ناگزیر تغییراتی در متنِ اصلی دادیم تا جاذبه های بیشتری برای شنونده داشته باشد. دلیل دیگری که وارد این این کار شدم، دلیل درونی بود. این روزها دنیایِ پر تنشی را می گذرانیم، سخنی از حضرت علی (ع) را بسیار شنیده ایم که سکوت در برابر ظلم، خودِ ظلم است. در این میان کوری در این رمان زمانی اتفاق می افتد  که به قولِ ساراماگو، تفهیم، عقل و ادرام انسان کور می شود. کوری زمانی اتفاق می افتد که در زمانِ نیازمندی بسیاری از مردم، جایی که بیماران سرطانی نیازمندِ دارو هستند، داروها را احتکار کنیم و با قیمت بالا وارد بازار کنیم. کوری زمانی رخ می دهد که کودکان کار را نبینیم، حاشیه نشین ها را نبینیم و از کنار نیازمندان و گرفتاری هایشان بگذریم. کوری، بستنِ چشم هایمان به روی طبقات پایین جامعه است. امیدوارم بینایی بیشتر به دل های ما باشد تا به چشم هایمان.»

در ادامه برنامه از فریبرز صفی؛ تهیه کننده و  کارگردان این نمایش صوتی دعوت شد تا صحبت هایی در خصوص این اثر بیان کند: «این اثر یک نمایش صوتی است اما نکته جالب آن حضور هنرمندانِ دوبله در این اثر است. این هنرمندان در حوزه دوبلاژ فعالیت حرفه ای دارند و طبعا با هنر نمایش آنچنان آشنا نیستند و همین امر سبب شد تا در تهیه این نمایش صوتی زحمت فراوانی متحمل شوند. به طور کلی نبودِ فرهنگِ کتاب خوانی یکی از مسائلی است که با آن در جامعه رو به رو هستیم اما این امر با توجه به دغدغه های زندگی امروز تا حدی قابل درک است. چند سالی است که کتاب های صوتی در بازار رونق گرفته اند. اما اینکه اثری ادبی تبدیل به نمایشنامه شده و تعداد زیادی از هنرمندان در آن شرکت می کنند فضایی متفاوت را ایجاد می کند. از سوی دیگر اینکه یک کتاب کامل را با تمام تخیل خود در قالب چهار لوحِ فشرده در اختیار داشته باشید به نوبه خود ی تواند کمکی باشد به اینکه به سمتِ خواندنِ خودِ کتاب بروید. در این میان می خواهم به نکته ای اشاره کنم که همواره از آن صحبت شده است؛ دانلود قانونی آثار. این امر سبب می شود که از هنرمندان حمایت شود.»

در بخش دیگر برنامه  مجتبی تقوی از دیگر هنرمندان حاضر در نمایش صوتی «کوری» صحبت هایی در خصوص این اثر بیان داشت: «هر چیز در این جهان ظاهر و باطن دارد، همانگونه که ژوزه ساراماگو بیان داشته است داستان «کوری» تمثیلی است از کوری باطنی بشر نسبت  به رخدادهایی که در پیرامونش می گذرد. از خانواده و جامعه ای که خود در آن می زید گرفته تا جامعه جهانی ولی بی اعتنا و آسوده از کنار آن می گذرد و کاری برای اصلاح آن نمی کند و حساسیتی نسبت به آن ندارد و در واقع کور و بی اعتناست. بشر امروز به رغم پیشرفت در فناوری و علوم گوناگون، ناتوان از درمان آنهاست و در اندوه سنگینی فرو رفته است. انسان از آغاز آفرینش با دو نهاد فرشته گونه و اهریمنی آفریده شده است و در گزینش هر یک از آنها آزاد است و دارای اختیار. در اختیار مسئولیت نمود پیدا می کند و مسئولیت به معنای پاسخگویی در انجام هر کاری است. در برابر رویدادهای رو به رویمان کور نباشیم.»

روح ا… خوش نژاد؛ مدیر رسانه ای نمایش صوتی کوری از حضور این اثر در وب سایت ها و اپلیکیشن های مختلف گفت: «در حوزه زسانه سعی داشته ایم که در پخش این اثر کار ویژه ای انجام دهیم و برای اولین بار این اثر به واسطه ویژگی های خاصی که دارد توانسته در تمامی اپلیکیشن ها و سایت هایی که مبتنی بر قانون کپی رایت هستند و هم چنین در حوزه موسیقی، کتاب گویا و بادکست فعالیت می کنند حضور داشته باشد. در این میان اتفاق خوب این است که علاقمندان می توانند به سادگی در اپلیکیشن های مطرح به این اثر دسترسی داشته باشند. به نظر من اگر آثار در بسترهای مجاز در دسترس علاقمندان قرار گیرد می تواند در رعایت قانون کپی رایت بسیار موثر باشد.»

 

لینک خبر شهر کتاب فرشته